Esmamulje

  Kui Pöide Pruulikoja Koit mulle nimelise graveeritud klaasi ulatas ja ütles: “Sõpradele!” Ning lisas: “Onju me olime esimesed, kes su Saaremaale meelitasid?”, meenus päev, kui perekond “Pöide” Brand Manuali kontorisse jalutas ning tekkis äratundmisrõõm – me mõtleme sarnaselt ja siit tuleb üks lahe asi. Sündis käsitööõlle bränd, mis areneb ja küpseb mõnusas tempos täna viis aastat hiljem muudkui edasi ja seda on niiiii hea kõrvalt vaadata. Tänutunde ja lugupidamisega.

  Minu töö on jätkuvalt (nüüd iseseisvana) aidata erinevatel ettevõtetel leida taas fookust, määratleda väärtused, leida õige turunduslik suund ning see on toonud kaasa väga palju esmakohtumisi. Olen neid hakanud väga armastama, sest sa kunagi ei tea, kes on see inimene ja tema maailm ning mida see kõik endaga kaasa toob.

  Ei läinud palju aega mööda, kui Brand Manuali uksest astus sisse järgmine saarlane, kellega tekkis samuti kohene teineteisemõistmine. Tagantjärele tunnistas Juhan, et tal oli plaan pereettevõtte rebränding läbi viia kindla peale, tingimusega, et õigete inimestega. Eeltöö oli korralik ja ees oli pikk nimekiri potentsiaalsetest agentuuridest. Loogiline oli alustada tähestikulises järjekorras, ning B all jõudis ta ka kohe õige inimeseni. Ideed hakkasid tantsima – sündis käsitööleibade tootja Karja Pagari rebränding. Ja ideed tantsivad siiani.

  Ma olen alati uskunud, et äri on inimestevaheline – sul peab olema sama lainepikkus ja selle tunneb kiirelt ära. Või vähemalt on mul olemas see tunnetus – mis inimtüüp sisse astub, kellega ta tiimina kokku sobiks, millist infot ta vajab, kui tihti, mida väärtustab. Et ei raisataks teineteise aega ja närve.

  Ja selline lainepikkus võib tekkida ka näiteks telefonis, kui helistad võõrale inimesele, eesmärgiga intervjueerida teda kasutajate vajaduste väljaselgitamiseks, ning poole tunni pärast küsib hääl teisel pool toru: “Kuule, me mõtleme sarnaselt, millal sa saarde tuled, mulle külla?”.

  Teine näide esmamuljest telefonis. Õhtustad suvises Tallinnas, kui sõbranna ütleb, et tal sõber Eestis käimas ja võib-olla liitub meiega hiljem. Kui seesama sõber hiljem sõbrannale helistab, kuuldub juba kaugele, et ta on endiselt kodus ja väga ei viitsi kuhugi tulla. Palun luba telefonis tundmatu sõbraga vestelda ning pean oluliseks mainida, et kodus mälestusi ei teki. Selle peale ajab sõber end kiirelt ja uudishimulikult linna, et üle vaadata, kes temaga rääkis. Hiljem selgus, et tegemist saarlasega. 🙂

  Teaduslikult on tõestatud, et me teeme visuaalselt esmamulje põhjal otsuse ära kahe sekundi (!) jooksul, ilma et me oleks kuulnud seda inimest isegi veel rääkimas. Meile on selle kahe sekundi jooksul selge:

  1. kas me usaldame teda;
  2. kas ta meile meeldib;
  3. kas me usume teda.

  Mida külvad, seda lõikad, ja Pöide uus Külvipäev on selle loo kena sümbol. Piiratud kogus, suviseks pööripäevaks. Õlle rubiinne värv ja sametine maitse reedavad, et südamega tehtud, iseendale. Nüüd, kus Saaremaal on tehtud juba nii mõndagi ja tutvutud erinevate inimestega, siis vaat seda ma Saaremaa puhul kõige rohkem hindangi – päris inimesed, päris elu, päris südamega asja juures – maailm, mis avaneb ja pakub üha positiivset.

  Näide päris elust viimasest Saaremaal käigust. Sõidad elukutselise autojuhiga Kuressaarest külla ning räägid maast ja ilmast. Küsin, mis on tema töö juures kõige raskem? Mandriotsade puhul magama jäämine, vastab tema. Uurin, et mis teda sel puhul kõige paremini aitab. Vastus tuleb kiirelt: “Kaks asja: laulmine ja sõbra kaasa kutsumine. Kutsun külast mõne sõbra endaga mandriringile kaasa, et mis ta seal kodus tukub – tulgu vaadaku ilma ja inimesi ja räägime juttu.” Ja seda päris elu saan kogeda ainult tänu sellele, et Koit selle Saaremaa ukse minu jaoks kunagi avas.

  Seega järgmine kord, kui kohtud uue inimesega, jälgi, millise maailma see endaga kaasa toob. Ole avatud.

  Kui ma mõtlen, kes on need minu inimesed, kellega hea klapp tekib, siis on nad kindlasti:

  1. ambitsiooniga,
  2. võtavad elu huumoriga ning
  3. tahavad teha asju teistmoodi.

  Esmakohtumiste, oma inimeste ja ühiste lainepikkuste terviseks!